Поради туристам у поході

Категорія: 

Поради для тих, хто зібрався в похід

В цій статті ми спробуємо дати Вам відповіді на найцікавіші і найважливіші для туристів запитання. Яку погоду чекати на завтра, як дізнатися по небу чи буде мороз, що означає рипіння снігу під ногами, що робити під час грози, щоб залишитися живим, та багато інших відповідей на різноманітні запитання туристів які, безумовно, допоможуть Вам при подорожі.

Отож пкерейдемо власне до порад туристам. Поради туристам, які Ви читатимете далі перевірені на практичі тисячами туристів в наішій країні і не лише, так що ці поради точно не стануть зайвими для початківців, Вони і публікувалися в книгах і передавалися із вуст в вуста. Що ж саме повинен знати турист, щоб повернутися до дому вчасно, або якщо заблукав.

Якщо раптом Вам в поході знадобився компас, а Ви його забули - не засмучуйтеся - є вихід. В такому разі Вас виручить звичайний наручни годинник. Відомо, що сонце десь о 7 годині ранку знаходиться на сході, о 13 годині дня на півдні і десь о 19 вечора - на заході. Щоб визначити сторони світу, треба покласти годинник горизонтально і спрямувати маленьку стрілку на сонце. Кут між стрількою та цифрою "1" треба розділити навпіл, і лінія поділу покаже на південь.

Є багато прикмет, за якими можна визначити сторони світу. У дерев крони більш розвинені з південного боку. Річні кільця на пеньках ширші теж з півдня. У ягід дозріває швидше бік, обернутий до півдня. А от лишайники ростуть н адеревах тільки з північного боку. І ще: стовбур дерева з південного боку завжди світліший, а з північного - помережаний тріщинами, вкритий паростками. У сосни та ялини на південньму боці стовбура проступає живиця.

Поради туристам: як визначити відстань

Не забувайте, що людські очі добре бачать дрібні деталі одягу на відстані 200 метрів, обличчя людини- 400 метрів, рухи ніг - 500 метрів, колір пальта на відстані 600 метрів.

Поради туристам: метеорологія

 • Яку погоду слід чекати на завтра? Перед тривалими морозами увечері, коли немає вітру, все небо вкривається сіруватим шаром низьких хмар.
 • Якщо місяць мутний - йтиме сніг.
 • Снігопади бувають здебільного при температурах, близьких до нуля.
 • Якщо навколо сонця або місяця є дуги, то в народі кажуть: сонце чи місяць з вухами - на мороз. Коли на небі видно три сонця, буде холодно.
 • Червоне небо увечері - на хорошу погоду, червоне небо вранці - на погану.
 • Якщо під час негоди вітер різко змінює напрямок зі схдіного на західний, значить, настане поліпшення погоди: головна дощова частина циклону вже пройшла.
 • У день вітер дув з моря на сушу, а ввечері - з суші на море - до хорошої погоди: вдень земпля нагрівається більше, повітря над нею стає легшим і витіснюється менш нагрітим повітрям з моря. Ввечері суша швидше охолоджується і вітер змінює напрямок. Подібна правильна зміна вітрів виникає влітку завжди доти, доки поблизу не виникне циклон.
 • Кажуть: сніг рпитить під ногами - значить, мороз міцнішає. Це справді так. Коли мороз слабкий, не чути, як сніжинки розстають під ногами або полозками саней, а потім знову змерзаються. А от під час сильного морозу сніжинки не тануть під вагою ніг та саней, а ламаються. Кожна сніжинка при цьому ледь чутно скрипить, а що сніжинок безліч, то ці звуки зливаються, і гучний скрип далеко лунає в морозному повітрі.
 • Побачивши на калюжах бульбашки - кажуть, що дощ на довго. Великі дощові краплі, вдарившися з силою о поверхню калюжі, відскакують у гору, захоплюючи при цьому повітря. Так утворюються бульбашки. Якщо повітря сухе, то тонка плівка бульбашок одразу висихає - вони лопаються. При вологому повітрі (одна з ознак непогоди) бульбашки довго плавають по калюжах.

Поради туристам: Провісник сухої та ясної погоди

 1. Вночі було тихо, ранком здійснювався вітер, вдень став сильнішим, а надвечір вщух.
 2. Небо увесь день ясне.
 3. Вранці або до півдня (весною, влітку, восени) з´явились купчасті хмари, до вечора зникли. Контури купчастих хмар протягом дня чіткішають.
 4. Вночі випала сильна роса.
 5. Улітку - вдень жарко, вносі прохолодно. Взимку - вносі сильний мороз, вдень він слабшає, а до вечора знову посилюється.
 6. Дим здіймається догори.
 7. Зоря на сході та на заході сонця золотиста або світло-рожева.
 8. Туман зникає після сходу сонця.

Поради туристам: Ознаки похмурої, поганої погоди

 1. Вітер до вечора підсилюється.
 2. Купчасті хмари (весною, влітку, восени) не зникають до вечора, а збільшуються і заповнюють все небо.
 3. В ясну погоду вітер різко змінює напрям.
 4. В ночі немає роси. В низинах не видно туману.
 5. Під вечір теплішає.
 6. Дим із труб стелиться по землі.
 7. Снце сідає у хмару, над хмарою видно перисті та перисто-шаруваті хмарки.
 8. Зорі - яскраво-червоні.
 9. Небо стає білуватим, і з´являються перисті хмари.

Поради туристам: народні прикмети

 • Довгі бурульки - довгою буде весна.
 • З ялин обсипаються голки - за два тижні прибуде вода.
 • Грім ранньою весною - перед холодом.
 • Довго не линяються зайці - чекай тривалих холодів.
 • Граки прилетіли - через місяць сніг зійде.
 • Коли граки кричать - погода стане гіршою.
 • На осиці бруньки великі - до врожаю ячменю.
 • Якщо з берези тече багато соку, літо буде дощове.
 • Рано прилетіли жийворонки - весна буде тепла.
 • Береза опушується раніше клена - літо буде сухим.
 • Ентомологи твердять, що метелики - кропивниці відчувають наближення грози ще за кілька годин до того, як вона настане. Якщо сонце світить щедро, на небі ні хмаринки, а метелик сідає у місце, захищене від вітру (в куточку сараю, в дуплі дерева), складає крильця і сидить нерухомо - за 2-3 години буде гроза.

Поради туристам: як себе вести під час грози

Під час грози не підходьте до високих дерев, що стоять окремо, не стійте також на відкритих пагорбах. Найнебезпечнішими деревами під час грози вважаються дуб і тополя; найменш небезпеки таять береза і клен. Підраховано що зі 100 ударів блискавки на дуб припадає 54, на тополю 24, на липу - 2, а на березу та клен - жодного удару.

"Прикмети" погоди, які базуються на марновірстві: яка погода у п´ятницю - така ж в неділю, яка погода на благовіщення - така ж і в перший день пасхи...

Сподіваємося вище приведені поради, які стануть в пригоді туристам та допоможуть Вам зберегти здоровя, а в деяких випадках і життя.
 

Comments

Add new comment

Filtered HTML

 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
 • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

 • No HTML tags allowed.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
 • Lines and paragraphs break automatically.