Єзуїтський монастир (Колегіум)

Категория: 
Адресс: 
м Кременець, вул. Ліцейна, 1
Координаты: 
50°5'46.81''N, 25°43'26.72''E
Телефон: 
+38 (03546) 2-27-07, (03546) 2-19-91

Колегіум і за сумісництвом Єзуїтський монастир - це одна з головних визначних пам'яток міста Кременець, що на Тернопільщині. Будівля вражаюче своєю архітектурою, грандіоздностью і красою.

Ансамбль Єзуїтського монастиря і колегіуму, що складається з двухбашенного костелу і прилеглих до нього навчальних корпусів, виконаних в стилі пізнього бароко. Комплекс є головною прикрасою центру міста, що, безумовно, привертає величезну колічествво людей, які проїжджають повз.

Ченці-єзуїти, відомі своєю просвітницькою діяльністю, прибутку до Кременця на запрошення литовського магната і воєводи Януша Вишневецького для створення тут католицького колегіуму. За допомогою таланту і майстерності відомого італійського зодчого в першій половині XVIII століття вони звели в місті величний костел, до якого пізніше були прибудовані дво- і триповерхові навчальні корпуси. Цей чарівний комплекс і сьогодні вважається одним з найкрасивіших і значущих пам'яток архітектури пізнього бароко на Волині.

Після того як в 1773 році єзуїтський орден був скасований, ченців вигнали з міста, а колегіум закрили. Деякий час він функціонував як світська школа. Тридцять років по тому на основі колегіуму була створена Вища Волинська гімназія, яка пізніше отримала статус ліцею. Саме в цей час Кременець стає одним з найбільших центрів освіти на західних землях, його нерідко називали Волинськими Афінами. Поруч з комплексом колишнього колегіуму був закладений ботанічний сад, який існує і по сьогоднішній день.

У першій половині XIX століття, після придушення польського повстання, ліцей - незважаючи на свій значущий статус - був закритий. Його унікальну бібліотеку і оригінальні колекції перевезли до Києва, де використовували як основу для створення Київського університету святого Володимира.

В даний час колишній єзуїтський костел перетворився в Преображенську церкву, а прилеглі до нього корпусу нині займає Кременецький педагогічний інститут. Однак в місті як і раніше вважається, що це єзуїтський костел, але це не заважає святині бути одним з найзнаменитіших і найкрасивіших місць в місті. Особливо Єзуїтський монастир прекрасно видно з гори Бони, на якій розташовані руїни кременецького замку.

Рейтинг: 
No votes yet

Comments

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.