Боржавська вузькоколійка

Область: 
Координаты: 
48 ° 12'38.28''N, 22 ° 38'6.03''E
Адрес: 
с. Боржава

Одне з чудес Закарпаття це Бержаавская вузькоколійка, яку відвідують багато туристів. Тільки недавно вона відновила свою роботу і як і раніше, катає туристів по красивих місцях Закарпаття.

Вузькоколійка — справжнє чудо Закарпаття

Вузькоколійна залізниця Кушниця-Іршава-Берегово була відкрита 23 грудня 1908. У той час територія Закарпаття (Підкарпатської Русі) перебувала під владою Австро-Угорської імперії. Якщо вірити тим відомостям, які маються на сьогоднішній день, то першими були відкриті ділянки Берегово - Хмільник - Іршава - Довге і Хмільник - Виноградово. Початкова ширина колії становила 760 мм. На церемонії був присутній сам міністр шляхів сполучення Угорського королівства (складової частини двоєдиної Австро-Угорської монархії). На початку ХХ сторіччя законодавча комісія Березької жупи залучила до будівництва цього об'єкта транспортної та соціальної інфраструктури як кошти населення і населених пунктів Боржавської долини, так і акціонерів пайовиків. І результатом цього стало вірне служіння залізниці на благо суспільства. У 1909 році була відкрита ділянка Довге - Кушниця. До цього жителям Закарпаття доводилося добиратися, наприклад, з Іршави в Берегово добами, а з появою залізної дороги цей шлях скоротився до 2 годин. У 1912 році почалася експлуатація лісовозного ділянки залізниці - від лісопильного заводу в нинішньому селі Довге до станції Бронька (по лівому березі річки Боржава), далі - в східному напрямку, в гори.

Вузькоколійка довжиною в сотню років

Своє прізвисько вузькоколійка отримала від імені Анна, вельми популярного в карпатських передгір'ях. «Анця» - закарпатський варіант зменшувально-пестливої форми цього імені. Майже 100 років "Кушницька Анця", служить людям, перевезла десятки мільйонів тон вантажів та пасажирів.

До 1994 р по вузькоколійці здійснювалося дуже інтенсивний рух до села Кушниця. Зараз там рейки розібрали, і тепер локомотив з одним вагоном спочатку їде з Іршави в село Хмільник, там до нього чіпляють ще два вагони і потяг їде до Виноградова. З цього міста в Хмільник поїзд ходить п'ять разів на день - вузькоколійка дуже потрібна жителям навколишніх сіл, загальна чисельність населення яких становить майже 15 тис. чоловік. Особливо багато пасажирів у неділю - в базарний день, коли всі три вагони забиті повністю.

В травні 2014 вузькоколійка відновила свою роботу і як і колись, возить місцевих жителів і численних туристів, які з величезним інтересом катаються на цій вузькоколійці.

Comments

Add new comment

Filtered HTML

  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.